zobacz też: Galeria Sztuka "Odnowa"
Jest to ośrodek, wokół którego i w którym toczy się życie kulturalno-spoleczne Kraśnika. A dzięki imprezom, zespołom, inicjatywom, Centrum stara się aktywnie promować nasze miasto.
Centrum Kultury i Promocji to instytucja łącząca w swoich działaniach zamierzenia kulturalne, realizując jednocześnie cele promocyjne. Te dwa wątki, kultura i promocja, przeplatają się i uzupełniają w funkcjonowaniu CKiP. Szeroki wachlarz działań i propozycji ciągle ulega zmianom, przy zachowaniu sprawdzonych form i imprez.
CKiP to ośrodek, który jest głównym organizatorem życia kulturalno-społecznego miasta. Tworzy jednocześnie warunki dla wszystkich, którzy chcieliby się realizować w szeroko pojętej dziedzinie kultury. Praktycznie jest tu miejsce dla wszystkich inicjatyw i działań społecznych.
Główny cel pracy CKiP to zapewnienie mieszkańcom miasta jak największej liczby, odpowiednich do zapotrzebowania, propozycji spędzenia czasu. Wielość form jest tu nieograniczona i w miarę możliwości oraz zapotrzebowania społecznego jest wykorzystywana przez zespół ludzi pracujących w Centrum.
Jedna z głównych propozycji adresowanych do kraśniczan są organizowane co roku Dni Kraśnika. W trakcie kilku dni organizowanych jest szereg imprez typu koncerty, występy lokalnych zespołów, atrakcyjne pokazy, np. sztucznych ogni czy modeli latających, ale także prezentacje lokalnych firm, zawody sportowe. W trakcie tej imprezy, która jest świętem całego miasta, przeprowadzana jest także zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. Jest to także wspaniała okazja do prezentacji społeczności i narodów z innych państw, co możliwe jest dzięki współpra cy z miastami partnerskimi z Belgii, Niemiec i Węgier. Jest to także okazja do wspaniałej zabawy dla całej lokalnej społeczności, która poprzez udział we wspólnych imprezach, bardziej się integruje rodzinnie, miło spędzając czas.
W Kraśniku, przy CKiP działa bowiem "Kidnaper, znany w Polsce zespół bluesowy, mający za sobą wiele sukcesów na ogólnopolskich festiwalach, jak i sukcesy fonograficzne.
Dużą popularnością cieszą się wśród mieszkańców miasta festyny, na których - oprócz spożywania tradycyjnych kiełbasek i piwa - posłuchać można dobrej muzyki, w wykonaniu zarówno rodzimych zespołów, jak i uznanych w kraju gwiazd. Wziąć można udział w konkursach czy zawodach rekreacyjnych. Na te imprezy kraśniczanie przychodzą całymi rodzinami, mile spędzając czas aż do późnych godzin wieczornych.W swoim stałym kalendarzu Centrum ma także inne typy imprez. Jedną z ciekawszych są Wojewódzkie Spotkania Pszczelarzy, które od kilkunastu już lat odbywają się w tej placówce. Jest to nie tylko impreza integrująca hodowców pszczół, ale przede wszystkim dająca wszystkim odwiedzającym możliwość zapoznania się z tym ciekawym zajęciem. Jest to zarazem impreza edukacyjna, na której z pierwszej ręki można się dowiedzieć o leczniczych i smakowych właściwościach produktów pszczelich.
Inną imprezą, skierowaną głównie do młodzieży, są organizowane od kilku lat Chrześcijańskie Dni Radości. Jest to święto jednoczące młodych ludzi, którzy chcą w tych dniach pokazać swoją duchową radość. Oprócz części czysto religijnej, jak modlitewne czuwanie, odbywają się spotkania z władzami miasta, na których młodzież dyskutuje o nurtujących ją problemach. Organizacje młodzieżowe przedstawiają swoją ofertę spędzenia wolnego czasu. Odbywają się również konkursy, wystawy, koncerty.
Zupełnie inną propozycją, skierowaną do szerokiej publiczności, są organizowane w centrum koncerty zespołów i artystów rozrywkowych o uznanej renomie, które w Kraśniku cieszą się dużym zainteresowaniem. Do naszego miasta zaglądają znane z ekranów telewizji gwiazdy estrady czy kabaretu, które przyciągają do sali widowiskowej czy kraśnickiego amfiteatru liczną widownię. W śród tego typu propozycji są zarówno te skierowane do młodych, jak i do starszych. Dla dzieci i młodzieży organizowane są występy teatrów i teatrzyków wystawiających m.in. sztuki będące lekturami szkolnymi.
W całym wachlarzu nie mogło zabraknąć propozycji dla fanów filmu. Centrum ma pod swoją opieką aż dwa kina, w obydwu dzielnicach miasta, do których regularnie przychodzą widzowie.
Centrum jest także organizatorem uroczystości związanych ze świętami państwowymi czy lokalnymi. Inną ważną gałęzią pracy Centrum są zajęcia z zespołami i grupami, które w ramach tej placówki działają.
Jedną z nich jest zespół wokalny "Mr. Funky'. Ta forma działalności ma w CKiP dużą tradycję, a zespoły pochodzące z tej placówki zdobywały nagrody na wielu festiwalach i konkursach. W skład zespołu "Mr. Funky" wchodzi 5 dziewcząt, które już mają za sobą kilka sukcesów. Ostatni to zakwalifikowanie się na Festiwal Piosenki i Tańca Konin 2000, który jest największą tego typu imprezą w Polsce.
Od marca 1999 roku przy Centrum działa szkółka wokalna, prowadzona przez Jerzego Piwnickiego, w zajęciach której stale uczestniczy .12 wokalistów. Wielu z nich uczestniczyło już w koncertach, przeglądach m.in. w Eliminacjach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki "Wygraj sukces", zdobywając wyróżnienia, a niektórzy awansowali do wyższych etapów tego konkursu.
Od stycznia tego roku działa przy Centrum Kultury i Promocji kapela podwórkowa, która pierwszy swój oficjalny występ planuje na Dni Kraśnika. Ta propozycja powinna przypaść do gustu wielu mieszkańcom Kraśnika, którzy sygnalizowali potrzebę powstania takiej grupy w Centrum.
Od jakiegoś czasu przy Centrum znalazł swoje schronienie teatr młodzieżowy "Oto my". Zespół wciąż się rozwija i ciągle poszukuje nowych środków wyrazu. Poszukiwania inspirują zespół do tworzenia nowych spektakli. Te ostatnie, jak Nasze manko czy Nieusrannie są spektaklami autorskimi. Zespół tworzy je razem, wspólnie, dając upust wielkiemu potencjałowi wyobraźni, jaki tkwi w każdym z uczestników. Jego twórcom daje to nieocenioną możliwość rozwijania osobowości. Dzięki teatrowi mają oni możliwość wypowiedzenia swoich uczuć, myśli, pytań. Mają oni możliwość opowiedzenia o swoim świecie, o tym jaki jest i jaki chcieliby, żeby był.
Jedną z tradycyjnych i sztandarowych propozycji Centrum są różnorakie formy taneczne. Najbardziej znanym zespołem tanecznym Centrum jest młodzieżowa formacja taneczna "Fantan", któira należy do krajowej czołówki. W skład jej wchodzi 11 par, które co roku na wielu przeglądach i festiwalach odnoszą sukcesy. Zawdzięczają to m.in. instruktorom: pani Barbarze Jaworskiej-Mazur i Pawiowi Mazurowi (który jeszcze kilka lat temu był członkiem grupy a obecnie szkoli młodych tancerzy). Jest to zespół z kilkunastoletnimi tradycjami, który występował na wielu, także międzynarodowych estradach, odnosząc sukcesy. Z Festiwalu Kultury Młodziży Szkolnej w Kielcach, który jest ogólnopolskim przeglądem twórczości taneczno-wokalnej w naszym kraju "Fantan" m roku przywozi jedną z "Jodeł", które są głównymi nagrodami.
Zupełnie inną grupą taneczną jest zespół tańca break-dance "Glebogrzmoty". Jest to grupa młoda, a już odnosząca ogólnopolskie sukcesy. W swoim składzie mają m.in. mistrza i wicemistrza województwa lubelskiego w break-dance w kategorii solowej. Zespół ten to oferta skierowana do młodzieży, odpowiada nowym trendom muzyki, głównie dyskotekowej. Występy zespołu są bardzo widowiskowe i emocjonujące.
Dla najmłodszych dzieci Centrum organizuje także zajęcia tańca i rytmiki, dzięki czemu już od najmłodszych lat dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności i talenty.Od 1997 roku w Centrum działa także dziecięcy zespól "Niezapominajki" prowadzony przez Barbarę Zielińską i Barbarę Jaworską-Mazur. Jest to propozycja taneczna dla dzieci w wieku do I 1 lat. Zespół ten otrzymał już kilka nagród m.in. Puchar Kuratora Oświaty i wyróżnienie w konkursie Sceny Młodych. Starsze dziewczęta mają także możliwość udziału w dwóch zespołach tańca disco: "Maksyma" i "Maksyma 1", które cieszą się sporym zainteresowaniem. Przy CKiP działa także dobrze wyposażone studio nagrań, które obsługnue muzycznie głównie zespoły z Centrum, ale z jego usług korzystają także okoliczne szkoły oraz amatorskie zespoły muzyczne.
Oczywiście Centrum organizuje także tradycyjne zajęcia, dzięki którym najmłodsi mogą rozwijać swoje talenty muzyczne (nauka gry na instrumentach) oraz plastyczne. CKiP jest także miejscem, w którym różnorakie organizacje i instytucje organizuje swoje spotkania czy imprezy. Tradycyjnie w maju na scenie CKiP prezentuje swój dorobek artystyczny Szkoła Społeczna im. 24 Pułku Ułanów.
To tutaj co roku znajduje się kraśnicki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ważnym elementem kulturotwórczym jest działalność Galerii Sztuki Odnowa, o czym w osobnym podrozdziale. W kolorycie centrum kultury nie zabrakło "Chaty" Krystyny Sienkiewicz oraz kawiarni z ambicjami artystycznymi, gdzie odbywają się spotkania bluesowe, inspirowane przez kraśnicki zespół bluesowy "Kidnaper" - Kawiarnia "Dąbrówka", a także kawiarni internetowej.
Chata
Jeśli interesują Cię niekonwencjonalne prezenty, zajrzyj tutaj... Wlaściciel - Anna Szpyra Urokliwe pomieszczenie na parterze budynku CKiP "Chata" to sklep, jakich wiele powstawało w całej Polsce z inspiracji Krystyny Sienkiewicz kilka lat temu, oferujący artykuły rękodzieła artystycznego, ładne, gustowne przedmioty i niepowtarzalną atmosferę. Wszyscy, którzy potrzebują czegoś niekonwencjonalnego, odwiedzają "Chatę". Obdarowani są zawsze zachwyceni...